Pedodonti


     Pedodonti çocuk diş hekimliğidir. Pedodontinin konusu 0-12 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerinin tedavisidir.Pedodonti küçük yaştaki çocukların diş sağlığı ve tedavileri açısından önemlidir. Küçük yaştaki çocuklarının dişleri yeni yeni çıkmaya başladığı için herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimali yüksektir. 

     5 Yıllık diş hekimliği fakültesi eğitiminden sonra en az 4 yıl kadar çocuk ağız ve diş sağlığı dalında uzmanlık programını tamamlayan uzman diş hekimlerine Pedodontist denmektedir.

     Süt dişlerinden daimi dişlenmeye kadar olan süreçte bir çok dönem bulunmaktadır. Bu süreçlerin başarılı bir şekilde tamamlanması ve gerektiği durumda tedavilerin hızla yapılması önem taşımaktadır. 

     Çocuklarda süt dişleri 20 tanedir. Süt dişlerinin ilk görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Beslenme haricinde konuşmanın düzgün gelişimi, yerine gelecek daimi dişler için alanı koruma ve rehberlik etme gibi görevleri de vardır.

    Pedodontinin öncelikli amacı diş problemleri meydana gelmeden önlemler alabilmektir. 

Çocuk hastaların diş tedavilerinden korkmasını engellemek için hem çocuk hem de anne ve baba ile iyi bir iletişim kurulması gerekmektedir. 

Pedodontide ufak yaştaki çocuklarda anestezi nasıl olur?

4 yaş altı çocuklarda daha çok genel anestezi yöntemi kullanılmaktadır.

Periyodik Kontroller

6 Ayda bir yapılacak periyodik kontroller ile ağız ve diş sağlığının mükemmel olması sağlanabilmektedir.

Çocuklarda oluşabilecek diş eksiklikleri erken tespit ile ortodonti uzmanlarımıza yönlendirilebilmektedir.

Fissür Örtücü

Derin ve çürümeye uygun diş oluklarını kaparatarak zararlı bakterilerin bu bölümlere ulaşması engellenir.Bu sayede çürük oluşumu engellenmiş olur. Bu uygulama 6 ayda bir kontrol edilmelidir.

Flor Uygulaması

Diş yapısını kuvvetlendiren ve çürümesini önleyen bir elementtir. Dişi asit ataklarına karşı korur. Diş minesi henüz olgunlaşmadığı dönemde,çürüğe karşı dirençsizdir. Bu dönemde flor uygulaması ile dişe direnç kazandırılabilir.

Zeytinburnu Pedodonti Diş Hekimliği

Zeytinburnu' da hizmet veren diş hekimliği kliniğimizde çocuklarımızın bu konudaki korkularına yenebilecek çzöümler sunuyoruz. Çocuklarımızın diş gelişimiyle ilgili her türlü konuda Zeytinburnu Diş Kliniği Dent 58 Bulvar olarak deneyimli doktorlarımız ile hizmet vermekteyiz.