Endodonti


     Dişlerin damar ve sinirinin bulunduğu dokuya pulpa denir.Halk arasında diş siniri olarak bilinen bu alanla  ile ilgili her türlü sorunun giderilmesi ve dişin ağız içerisindeki fonksiyonunun devamı için gerekli olan tedavi ile ilgilinen bilim dalına endodonti denmektedir. Dişteki damar ve sinirlerde karşılaşılan sorunların iyileştirilmesi amaçlanmaktadır Endodonti diş sağlığı açısından önemli bir yeri kapsamaktadır.

     Endodonti konusunda hizmet veren doktorlara endodontist denmektedir. Endodontist olabilmek için diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra, 3 yıl ya da 5 yıl kadar süreli uzmanlık veya doktora eğitimini tamamlanmalıdır.

Kanal Tedavisi İşlemleri

     Kanal tedavisi lokal anestezi yöntemiyle yapılmaktadır. Bu nedenle ağrısız bir tedavi yöntemidir. Dişin görünen kısmında açılan bir delik ile çene kemiğinde olan dişin kök kısmına ulaşılır. Bu alanda dişin sinir yapıları bulunmaktadır. Kanal tedavisi yöntemiyle dişin sinirleri alınır. Sonrasında, bu bölgelerde temizleme işlemi yapılarak, mikroorganizmalardan arınması sağlanır. Son olarak kanallar doldurulur ve dişin görünen yüzeyinde açılan delik dolgu ve restorasyon çalışmasıyla kapatılır.

     Gelişen teknoloji ile birlikte endodonti işlemleri çok daha başarılı hale gelmiştir. Kanal tedavisi; hastalanmış dişin çekilmesinden önceki son aşamadır. 

     Aşağıdaki durumlardan herhangi biri var ise, kanal tedavisine ihtiyacınız olabilir;

  • Diş renginini diğerlerinden farklı olması,
  • Özellikle gece ağrısının olması,
  • Çiğneme esnasında oluşan ağrı,
  • Sıcak ve soğuk hassasiyetinin olması.

Zeytinburnu Endodonti Diş Hekimliği

Zeytinburnu' da Endodonti konusunda hizmet almak isteyen tüm hastalarımıza 7 gün boyunca sabah 9:00 gece 00:00 olarak hizmet vermekteyiz. Zeytinburnu ve civarında oturuyorsanız diş hekimliği konusunda size hızlı ve etkili çözümler sunan diş hekimliği kliniğimiz Dent 58 Bulvar' a sizleri bekliyoruz.