Konservatif Tedavi


Konservatif Diş Tedavisi

     Diş ve dişeti sağlına yönelik en fazla talep edilen tedavi yöntemlerinden birisi, konservatif diş tedavisidir. Dolgu teknolojisinin gelişimiyle beraber bu tedavide sağlanılan başarı oranlarını artmıştır. Kompozit ve yeni bir uygulama olarak porselen dolgu malzemeleri kullanılarak başarılı  diş tedavileri gerçekleşebilir. Diş eti ve sağlığı açısından Konservatif diş tedavisi uygulanması dişlerinizi sağlıklı bir hal almasını sağlayabilir

Dolgu teknolojisi

     Dolgunun ömrünü belirleyen etmenler farklıdır.Diş hekimininendikasyonu, Malzemenin seçimi, uygulama, kişinin alışkanlıkları ve zaman dolgunun kırılmasına neden olabilir. Amalgam ve kompozit gibi dolgu malzemelerinin yerini zamanla porselenin tümden alacağını söylemek mümkündür. Civa içeriğinin ve çiğnemeye yönelik mukavemetin zayıf olduğu amalgam ve kompozit dolgular zamanla aşınabiliyor.

Her ne kadar kompozit dolgu malzemesinin estetik açıdan sağladığı avantajlar amalgama göre çok daha iyi olsa da, porselen dolgu malzemelerinin ortaya çıkmasıyla beraber kompozitin sağladığı bu avantaj da terk edilebilir hale geldi. Porselen, hem diş yapısına uyumluluğu hem de daha sağlam olması nedeniyle uzun süreli dolgu arzu edenler için tercih edilebilirliğini arttırıyor. Bu malzemenin en önemli dezavantajı ise, fiyatının diğerlerine göre fazla olmasıdır.

Krom kaplama yöntemi daha mı idealdir?

Geleneksel bir yöntemi ifade eden krom kaplama yöntemi, diş minesine zarar veren ve dişin sahip olduğu minerallerin azalmasına neden olan bir yöntemdir. Diş yüzeyi kazınarak üzerine krom kaplanması, dişin doğal yapısının bozulmasına neden olacağından asla tavsiye edilmeyen bir uygulama olarak ortaya çıkıyor. Porselen dolgu teknolojisiyle diş estetiğine en iyi uyumla elde edilecek çözüm daha kalıcı ve sağlıklıdır.

Dolgunun tamamlanmasından sonra hastanın içine sinmemesi halinde yeniden dolgu ölçüsünün alınması ve dolgu renginin tespit edilmesiyle uygulama tekrarlanabilir. Dolgunun kırılması veya herhangi bir zarara uğraması durumunda da ikinci bir dolgu tedavisi yapılabilir. Ancak kırılan dolgunun kurtarılabilmesi mümkün değildir. Özellikle kırılan dolgunun üzerinden belli bir zaman geçmesi halinde kurtarılma ihtimali daha azdır. İlk andaki müdahaleler mevcut dolgunun kurtarılabilmesini sağlayabilir.