Dental İmplant


Dental İmplantlar

Kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilenve hastaya herhangi bir yan etkisi olmayan, kemik dokusu ile birleşimini tamamladıktan sonra doğal bir diş gibi ağızda yer alabilen, titanyumdan yapılan vidalara “implant” adı verilir. Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.Diş görüntü olarakta önemli olduğu için kaybedilen dişlerin yerini tamamlayabilmek için diş sağlığı ve görünüşü açısından Dental İmplantlar önemli yer kapsamaktadır.

İmplantlar,Tek diş eksikliklerinde boşluğa komşu sağlam dişlerde aşındırma veya kesme işlemi gerekmeden eksik dişin tamamlanmasını,çenelerin en gerisindeki dişleri kaybederek hareketli protez kullanmak zorunda kalan hastalara tekrar sabit protez kullanma olanağı sağlarlar. İleri yaşlarda tüm dişlerini kaybetmiş hastalar hareketli protezleri kullanmakta zorlanırlar.
Aşırı eriyen çene kemikleribu protezlerin kullanımını zorlaştırır. Bu durumlarda alt ve üst çenede uygun bölgelere yerleştirilen birden çok implanttan destek alan protezler hastalar tarafından daha kolay kullanılır.

Çekilen dişlerinizin bıraktığı boşluklar, kemiklerinizin çekilmesini ve çene yapınızın bozulmasına sebep olur. 

Dental İmplant, kemik içerisindeki boşluğu doldurarak bu bozulmayı engeller.
Birçok dişsizlik vakasında sabit tedaviyi ve iyi bir estetiği mümkün kılan implant tedavisi ile hastalar günlük hayatlarında yemek yerken, konuşurken, gülümserken çok rahat etmektedir. İmplant tedavisi tek diş eksikliklerinde, tek veya çift taraflı arka dişlerini kaybetmiş hastalarda, az sayıda kalmış doğal dişlere destek olmak amacıyla ve tüm doğal dişlerini kaybetmiş, genel sağlık durumu implant cerrahisine izin veren, ağız sağlığı ve bakımı iyi durumda olan çenelerde implantın yerleşimi için yeterli fiziki altyapının bulunduğu hastalarda uygulanmaktadır. 
İmplant herkes için uygun olmayabilir.Başarılı bir implant için genel sağlık durumunun iyi olması, sağlıklı dişetleri ve implantları desteklemek için çenelerde yeterli kemiğin olması gerekmektedir